İNSAN KAYNAKLARI NE İŞ YAPAR?

Üniversitede İnsan Kaynakları dersi vardı. Ve derse başlarken doğal olarak öğrencilere sizce İnsan Kaynakları nedir? Ne iş yaparlar? Diye soru yönelttim. Ve hiç beklemediğim cevaplar aldım. Öğrencilerimden çoğu aynı zamanda bir işte çalıştığından hatta bazıları yönetici olduğundan dolayı onların düşüncelerini merak da ediyordum. Cevaplar sırayla gelmeye başladı; Doğum günlerinde kutlama yapan bölüm. Özlük işlemlerini yapanlar. Yönetimin yaptığı haksız uygulamaları çalışanlara izah etme görevi olan birim. Ve en çok ilgimi çeken ise şirkette insan kaynakları departmanında 42 kişinin çalıştığı ancak ne işe yaradığını kimsenin bilmediği bölüm şeklindeydi. Bir tanesi ise çok ilginç bir şey söyledi; İş olduğunda hafta sonunu şirkette çalışıyoruz ve herhangi bir karşılıkta beklemiyoruz ancak biz çalışanlar acil işlerimiz çıktığında doğal olarak İnsan Kaynakları departmanına gidip derdimizi anlatıyoruz onlardan aldığımız cevap yönetmeliğe göre izin veremeyiz. İyi de hafta sonu çalışmak yönetmelikte ya da iş sözleşmesinde yazmıyordu ki. Firmalarda değişik birimlerde çalışanların İnsan Kaynakları hakkında düşünceleri ifade edilmekle birlikte büyük bir çoğunluk ise bu konu hakkında bilgisinin olmadığını söyledi.

                Gelecekte İnsan Kaynakları şimdikinden daha önemli olacağı açık ancak bu şekilde olamayacağı da kesin. Adı İnsan Kaynakları olan birimlerin çalışanlardan uzak ve kendini anlatamamış olması başlı başına bir sorundur. Pek çok İnsan Kaynakları müdürü ya da sorumlusu ile görüşüyoruz. Ve ortak dertleri şirketin ya da yönetimin İnsan Kaynaklarına ayırdıkları parayı sokağa atılmış para gibi görmesi ve emek harcanarak yapılan çalışmalara değer vermemesi. Eğer gelecekte İnsan Kaynaklarının geliştirilmesi düşünülüyorsa öncelikle her şirkette İnsan Kaynaklarının şirketin misyon, vizyon ve değerleri ile bütünleşen kendi misyon, vizyon ve değerlerini oluşturması gerekecektir.  Ayrıca İnsan Kaynakları kendi içinde ne yaptığını ve ne yapacağını belirledikten sonra bunu şirket çalışanlarına da aktarması ve onların anlayabileceği dilden anlatması gerekecektir. Aynı şekilde İnsan Kaynaklarının bir diğer müşterisi ise yönetimdir. Bundan dolayı İnsan Kaynaklarının kendini ve yaptıklarını bununla birlikte firmaya olan katkılarını mümkünse maddi olarak karşılığını yönetimle paylaşmalıdır.  Kendini, yaptıklarını ve firmaya olan katkılarını çalışanlara ve yönetime anlatıp onların görüş ve önerilerini dikkate alan bir İnsan Kaynakları elbette daha etkin olacaktır. İnsan Kaynakları ağlama duvarı olmaktan ve kimse bizi anlamıyor psikolojisinden çıkarılmalıdır.

İnsan Kaynakları departmanı yaptıklarının ve yapacaklarının ayrıntılı bir listesini çıkarmalı ve bunların kişilere ve yaptıkları işe yansımaları ile ilgili güzel bir sunum hazırlayarak firmanın büyüklüğüne göre gruplar halinde sunumlar yapılarak çalışanlar bu konuda bilgilendirilmelidir. Aynı sunumun farklı bir sunumunu da yönetime “İK’nın Kuruma Katkıları” başlığında bir sunumla üst yönetime sunmalıdır. Müşterinin gözünde kendini beğendiremeyen ürün nasıl piyasada tutunamazsa aynı şekilde kendini tanıtamayan İK’da yönetimin ve çalışanların gözünde layık olduğu yere konulmayacaktır.  Günümüz İnsan Kaynaklarının ne yapması gerektiği ile ilgili daha sonraki yazımızda değineceğim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !